رفتن به بالا

هفته نامه تحلیلی، خبری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷
 • الأربعاء ۵ ذو القعدة ۱۴۳۹
 • 2018 Wednesday 18 July
  شیراز لطیف
  ٢٣(°C)
  وزش باد آرام
  فشار ٢۴.٨٧(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۴.٨٧(in)

افزايش شدت گرماي هوا در هفت ههاي اخير در نقاط مختلف كشور خصوصا استان هاي مركزي و جنوبي، كيي از مباحثجديد در ميان خبرهايي است كه رسان ههاي مختلف به آنها ميپردازند. به گزارش ايسنا منطقه فارس، شدت گرماي هوا و طولاني شدن ساعاتي از روز كه شدت گرما زياد است. طي روزهاي گذشته شمار زيادي از شهروندان […]

افزايش شدت گرماي هوا در هفت ههاي اخير در نقاط مختلف كشور خصوصا استان هاي مركزي و جنوبي، كيي از مباحثجديد در ميان خبرهايي است كه رسان ههاي مختلف به آنها
ميپردازند.
به گزارش ايسنا منطقه فارس، شدت گرماي هوا و طولاني شدن ساعاتي از روز كه شدت گرما زياد است. طي روزهاي گذشته شمار زيادي از شهروندان را به زحمت انداخته و در
بعضي موارد، افراد را راهي درمانگا هها و مراكز درماني كرده است. در كنار مشكلات ناشي از كمبود آب و هشدارهايي كه افزايش مصرف برق در زمان پيك بار دارد، موضوع گرمازدگي
و تاثيرات منفي گرما بر افراد در گرو ههاي سني و جنسيمختلف از مسائل مهمي است كه همه بايد در خصوص آناطلاعاتي را كسب كنيم.
کارشناس ارشد بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در خصوص تاثیر گرمای هوا بر بیماران مبتا به بیماری دیابت، توصيه كرد كه ديابت يها كمتر در معرض گرماي هوا باشند.
ایمان رستمی: این افراد با توجه به افزایش شدید گرما در این فصل از سال، باید مرتب قندخون خود را بررسی کنند و مانع بالارفتن آن شوند.
او ادامه داد: داروهای این افراد م یتواند آب بدن را کاهش دهد و سامتی آنان را با مخاطره جدي روبرو كند. مشکلات خاص دیابت مانند آسیب به عروق خونی و اعصاب میتواند در نتیجه گرمازدگی، تبدیل به یک اورژانس پزشکی شود.
رستمی گفت: افراد مبتا به دیابت در تابستان بیشتر در خطر گرمازدگی و از دست دادن آب بدن هستند و کم آبی بدن عاملی برای افزایش قندخون در مبتلایان به دیابت بوده ویکی از عمده ترین نگرانی ها در رابطه با افراد دیابتی در روزهای گرم، کاهش ناگهانی قندخون یا هیپوگلیسمی است.
این کارشناس بهداشت محیط افزود: عرق کردن و خستگی ناشی از آب و هوای گرم م یتواند نشان های از هیپوگلیسمی در این افراد باشد؛ البته عاوه بر کم شدن آب بدن، گرمازدگیو افزایش قندخون، مشکلات بهداشتی پا هم در این بیماران در روزهای گرم زیاد میشود.
او با اشاره به این نکته که مبتلایان به دیابت نوع ۲ در روزهای گرم سال باید مراقبت های لازم را در نظر داشته باشند، افزود: بررسی سطح قندخون به طور منظم و دست کم چهار بار در روز ضروری است؛ فرد دیابتی باید در روزهای گرم مطمئن باشد که به میزان کافی آب می نوشد.
رستمی در ادامه گفت: اگر در مبتلایان به دیابت نوع ۲ سطح قندخون بالاتر رود، میزان دفع ادرار در آنها بالا رفته و در نتیجه مایعات بیشتری را از دست می دهند؛ همچنین
داروهایی مانند «متفورمین » خطر کم آب شدن بدن راافزایش می دهند.
چه نشانه هایی را جدی بگیریم؟
این کارشناس ارشد بهداشت محیط دانشگاه مصرف آب معمولی یا دارای چند قطره لیمو و خودداری از نوشیدنی های کافئین دار را در این زمینه مهم برشمرد و تاکید کرد: هرگونه نشانه مانند سرگیجه، غش کردن، عرق کردن بیش از حد، گرفتگی عضلانی، سردرد، پوست رنگ پریده و ضربان قلب سریع در مبتلایان به دیابت در فصل گرم سال شایع است که بیمار در صورت مشاهده این نشانه ها باید فوری با پزشک تماس بگیرد.
او با تاکید بر اهمیت مراقبت از سامت پا در مبتلایان به دیابت، اضافه کرد: اهمیت مراقبت از سامت پا در روزهای گرم دو چندان م ی شود، زیرا عرق زیاد ناشی از استفاده از جوراب و برخی کفش ها سامت پای این افراد را تهدید می کند.
مشورت با پزشک برای ورزش فراموش نشود رستمی به این افراد توصیه کرد: پاهای خود را در روزهای گرم همیشه خشک نگه دارند و حتی زمانی که خارج از منزل هستند، پاها هر روز از نظر ابتلا به زخم باید بررسی شوند و فرد مبتا به دیابت باید در شرایط خاصی ورزشکند؛ قندخون بیمار باید بین ۸۰ تا ۲۵۰ میلی گرم در دسیلیتر خون باشد؛ دیابتی ها در زمینه تهیه بهترین برنامه
ورزشی در روزهای گرم، باید با پزشک مشورت کنند.
کارشناس ارشد بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی شیراز،همچنين گفت: آفتاب سوختگی در هر شرایطی زیان آور اما برای بیماران دیابتی خطرنا کتر است زیرا این فرآیند پوستی م یتواند باعث افزایش قندخون شود.
رستمي تا يكد كرد: خودداری از مصرف الکل یا نوشیدنی های ورزشی که منجر به از دست رفتن آب بدن ميشود،ضروري است و همه ديابت يها بايد از پوشش ايمني در برابر آفتاب، كر مهاي ضد آفتاب يا كلاه، استفاده كنند.

اخبار مرتبط

نظرات