دسته‌بندی نشده
کد خبر : 968
دوشنبه - ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۹
مدیرکل ورزش و جوانان فارس:

بهره برداری از ۷ پروژه ورزشی با اعتبار ۶۰ میلیار ریال در هفته تربیت بدنی با حضور معاون وزیر و رییس فدراسون فوتبال

مدیرکل ورزش و جوانان فارس:

بهره برداری از ۷ پروژه ورزشی با اعتبار ۶۰ میلیار ریال در هفته تربیت بدنی با حضور معاون وزیر و رییس فدراسون فوتبال

مدیرکل ورزش و جوانان فارس در آستانه هفته تربیت از افتتاح ۷ پروژه ورزشی با مساحت ۲۲۲۶۰ متر مربع و با اعتبار ۶۰ میلیارد ریالی خبر داد.

کامیاب در گفتگو با رازنامه افزود:در هفته تربیت بدنی به غیر از افتتاح این پروژها که در برخی ازشهرستانها انجام می شود در تمامی شهرستانها و نقاط استان در مجموع بیش از ۱۰۰۰ برنامه متنوع ورزشی برای عموم مردم برگزار می شود.

وی گفت:یکی از مهمترین این پروژه ها که با حضورسید مناف هاشمی معاون وزیر،مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال و محسن امیریان مدیردفتر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز وزارت نفت و همچنین محمد رضا رضایی نماینده مردم جهرم به بهره برداری میرسد  زمین چمن مصنوعی در شهرستان جهرم می باشد.

مدیرکل ورزش و جوانان فارس همچنین گفت:تعدادی پروژه  متناسب با نیاز شهرستانها در این هفته کلنگ زنی می شود و همچنین معاونین و کارشناسان اداره کل در این هفته با سفر به شهرستانها مسایل و مشکلات ورزشی استان را شناسایی و بررسی می کنند.

برگزاری مجمع سالیانه  هیات  فوتبال با حضور رییس فدراسیون

کامیاب افزود:بعد از برگزاری انتخابات آخر هیات فوتبال رییس فدراسیون سفری به شیراز نداشته که بر همین اساس شنبه آینده مجمع سالیانه هیات فوتبال فارس با حضور مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال ایران برگزار می شود.

همچنین در جلسه ای جداگانه اهالی فوتبال فارس اعم از مسئولان،مربیان،داوران،ورزشکاران و… در نشستی صمیمی با رییس فدراسیون فوتبال دیدارخواهند کرد و مسایل فوتبال استان را نقد و بررسی می کنند.

هفته تربیت بدنی فرصتی برای تشویق مردم به ورزش/هزینه در ورزش باعث کاهش هزینه در درمان می شود

مدیر کل ورزش و جوانان فارس با اشاره به رسالت اصلی اداره کل ورزش و جوانان در حوزه ورزش که بالابردن سهم ورزش در سلامت جامعه می باشدگفت:باید از هر فرصتی استفاده کنیم تا مردم جامعه را به سمت ورزش بکشانیم و هفته تربیت بدنی نیز یک فرصت مناسب است تا تا برنامه ریزی صحیح مردم را جذب ورزش کنیم آنهم ورزش به صورت ارزان و آسان،تا بتوانیم جامعه ای سالم تر داشته باشیم.

وی گفت معتقدیم هزینه در ورزش باعث کاهش هزینه در درمان می شود و هزینه در ورزش سرمایه گذاری برای سلامت جامعه است که ما وظیفه خود میدانیم تا در حد توان در راستای سلامت جامعه گام برداریم.

استفاده رایگان کارکنان دولت از اماکن ورزشی در هفته تربیت بدنی/مدیران درطول سال برای سلامت کارمندان خود هزینه کنند

حیدرعلی کامیاب با بیان اینکه با برنامه ریزی انجام شده در هفته تربیت بدنی کارکنان دستگاه های دولتی به تناوب می توانند به صورت رایگان از اماکن ورزشی استفاده رایگان کنند،گفت:سلامت کارمندان باعث سلامت بخش گسترده ای از  جامعه می شود . همچنین کارمندان سالم وبانشاط راندمان کاری بهتری نیز دارد و در همین راستا مدیران باید در طول سال برای ورزش کارمندان برنامه ریزی کنند و اداره کل ورزش و جوانان فارس نیز آمادگی تعامل با سایر دستگاه ها را دارد.

ورزش محلات محور توسعه سلامت

مدیر کل ورزش و جوانان استان فارس درادامه صحبت هایش به ورزش محلات نیز اشاره کرد و با محور خواندن این حوزه از ورزش در توسعه سلامت شهر و استان گفت:خوشبختانه و در جهت تحقق سیاست های دولت یازدهم مبنی بر لزوم اهمیت سلامت جسمی و روانی جامعه و حمایت های معاون سیاسی امنیتی و اموراجتماعی و همچنین مدیرکل امور اجتماعی استانداری فارس اعتبار خوبی برای توسعه ورزش در محلات استان  درنظرگرفته شده است.

کامیاب این اعتبار را حدود۶ میلیارد تومان برآورد کرد و گفت:توسعه ورزش در محلات با افزایش نقش محوری یاوران شورا،شورای ورزش محله و یا مساجد محل امکان پذیر خواهد بود.

وی ایجاد محدودیت در محلات را به دلیل افزایش ساخت وساز در شهرهاو کمبود زمین با کاربری ورزشی را مانعی برای ایجاد فضای ورزشی در محلات دانست و خواستارتدابیری در این خصوص توسط شهرداری ها شد.

کامیاب در عین حال گفت:با توجه به کمبود زمین در محلات شهرهای استان گفت:درآینده ای نزدیک و در اطراف دو شهر ازاستان، دو مجموعه ورزشی بزرگ جهت استفاده شهروندان ساخته خواهدشد.

 سهم فارس از مدال آینده پارالمپیک

مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس درادامه به فرصت کم تیم مدیریتی کنونی این اداره کل جهت برنامه ریزی برای حضور پررنگ تر ورزشکاران استان فارس در المپیک ریو اشاره کرد و گفت:با دومدال طلای ساره جوانمردی از مجموع ۸ مدال طلای کسب شده توسط کاروان پارالمپیک جمهوری اسلامی، سهم فارس به ۲۵ درصد ازمدال های طلای کشورمان در این تورنمنت رسید واگر مدال های نقره فوتبالیست های تیم ۵ نفره را نیز به این آماراضافه کنیم آنگاه سهم فارس از کل مدال های کسب شده در پارالمپیک ریو به ۳۰ درصد مجموع مدال های کسب شده توسط کاروان جمهوری اسلامی می رسد.

کامیاب این آماررا نشانه ای از لزوم برنامه ریزی هرچه بیشتر درورزش جانبازان و معلولان استان دانست و گفت:با برنامه ریزی انجام گرفته به دنبال افزایش سهم حضور ورزشکاران استان فارس در رشته هایی نظیر وزنه برداری،تیر اندازی و تکواندو و امید به کسب مدال در این رشته ها در المپیک و پاراالمپیک ۲۰۲۰توکیو هستیم.

تعامل با روسای فدراسیون های ورزشی

کامیاب به حضور روسای فدراسیونهای مختلف ورزشی در استان فارس طی یکی دوسال گذشته اشاره کرد و گفت: حضور رئیس یک فدراسیون ‌می تواند زمینه ساز معرفی بیشتر مربیان،داوران و قهرمانان آن رشته درسطح ملی و هموارشدن روند حضور ورزشکاران،داوران و مربیان آن رشته در سطوح بالاتر باشد.

وی تسریع در روندساخت و بهره برداری از پیست سوار کاری شیراز را نتیجه تعامل سازنده اداره کل ورزش و جوانان و هیات این رشته ورزشی با فدراسیون دانست و افزود:با حضور چند باره رئیس این فدراسیون روند آماده سازی این پیست به عنوان یکی از پیست های بزرگ و بین المللی در جنوب کشور با سرعت بیشتری انجام گرفته است.

کامیاب  به حضور چندین باره روسای فدراسیون هایی نظیر بسکتبال، دو میدانی،کونگ فوو کشتی دریک سال گذشته در استان فارس اشاره کرد و افزود:یکی از آثار حضور رئیس فدراسیون بسکتبال در استان فارس ،بازگشت دوباره شرکت تولید کننده لوله AS به عنوان حامی این رشته ورزشی و حضور دوباره نماینده استان در لیگ برتر این رشته ورزشی است.

وی با تاکید دوباره بر لزوم برگزاری مجمع هیات های ورزشی گفت:در مدت زمان باقی مانده از سال ۹۵ با دعوت ازروسای  دیگر فدراسیون های ورزشی مجامع تمام هیات های ورزشی استان را برگزار خواهیم کرد.

 

 

بهره برداری سریعتر از خط دوم آبرسانی به شیراز ضرورتی انکار ناپذیر است

بهره برداری سریعتر از خط دوم آبرسانی به شیراز ضرورتی انکار ناپذیر است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با بیان اینکه بهره برداری سریعتر از خط دوم آبرسانی به شیراز ضرورتی انکار ناپذیر است گفت: اگر اعتبارات مناسب و مورد نیاز این طرح زودتر تخصیص داده شده بود این پروژه می توانست زودتر به نتیجه برسد.

روابط عمومی آب منطقه ای استان فارس- خلیل رضاییان در بازدید از خط دوم آبرسانی به شیراز از سد درود زن که به همراه سه نفر از نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی انجام شد، بیان داشت: امیدواریم در پایان سال ۹۶ شاهد اتمام عملیات اجرایی و بهره برداری از این پروژه بسیار حیاتی باشیم.
وی گفت: به علت مشکلات کمبود آب در شیراز، ضروری است از طریق این خط آب به شیراز انتقال یابد و با توجه به این امر
با کمک نمایندگان مجلس برای تامین اعتبارات لازم در تلاش هستیم و امیدواریم با کمک وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه از محل اسناد خزانه و اوراق مشارکت در این زمینه کمک های مورد نیاز انجام شود.
رضاییان افزود: امسال به این طرح حدود ۷۳۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده شده و امیدواریم برای سال آینده نیز اعتبار مناسبی برای آن در نظر گرفته شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس ادامه داد: این طرح، آب آشامیدنی را به میزان سه مترمکعب در ثانیه به شیراز منتقل خواهد کرد.
رضاییان اضافه کرد: بخش لوله گذاری این طرح در سخت ترین قسمت مسیر به طول ۲۸ کیلومتر انجام شده و بخش های دیگر که در دشت قرار دارد اجرای آن آسان تر خواهد بود همچنین در مسیر لوله گذاری یک تونل به طول چهار هزار و ۴۰۰ متر
قرار دارد که حفاری آن در سال ۹۵ فعال تر شده و ماهیانه ۱۸۰ تا ۱۹۰ متر آن حفر می شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس افزود: در ابتدای ۱۵ کیلومتر اول این طرح که محل استقرار ایستگاه شماره یک خط اول بوده است باید یک تصفیه خانه و یک ایستگاه پمپاژ احداث شود و ضروری است که روی این کار وقت زیادی گذاشته شود.
رضاییان با اشاره به اینکه بخشی از آب سد درودزن به تامین آب آشامیدنی اختصاص داشته، بیان کرد: باتوجه به خشک شدن و افت منابع زیرزمینی، هم اینک سهم آب شرب در سد درودزن درحال افزایش است و اگرچه درحال حاضر سد درودزن از حجم مناسب آب برخودار نیست ولی این واقعیت وجود دارد که باید همیشه ذخیره مناسب را برای شیراز، مرودشت و آبادی های موجود در مسیر در نظر بگیریم.
وی افزود: آب سد درودزن درطولانی مدت به  قادر به تامین آب آشامیدنی وصنعت به میزان کنونی نیست به همین سبب شرکت آب منطقه ای درصدد است از تنگ سرخ بشار که در فاصله سپیدان و یاسوج قرارداد آب مورد نیاز را تامین کند.

** تامین ۷۵ درصد آب شیراز از سد درود زن
نماینده شیراز و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در جریان این بازدید گفت: باتوجه به طولانی شدن عملیات اجرایی این طرح به دلیل کمبود اعتبارات، پیش بینی می شود که این طرح با دستیابی به اعتبارات مورد نیاز در پایان سال ۹۶ آماده بهره برداری شود.
فرج الله رجبی افزود: هم اینک قسمت های اصلی این طرح به انجام رسیده اما برای اتمام کامل آن به ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم که امیدواریم با همکاری وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه این طرح تا پایان سال ۹۶ به بهره برداری رسد.
این نماینده مجلس گفت: با تکمیل این طرح ۷۵ درصد از آب مصرفی شیراز از طریق سد درودزن تامین می شود و به تبع آن استفاده از آب چاه های زیرزمینی کاهش می یابد.

** نوید حل مشکل کمبود آب شیراز و مرودشت
مدیر عامل آب منطقه ای فارس نیز در این بازدید بیان کرد: قسمت های دشوار طرح خط دوم آبرسانی به شیراز به اتمام رسیده و مقرر شده برای تامین اعتبار مورد نیاز برای تکمیل آن که مهمترین قسمت کار محسوب می شود، نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی به یاری ما بشتابند و پیگیری های لازم را انجام دهند.
حمید رضا دهقانی افزود: افزایش ظرفیت در پروژه خط اول آبرسانی به شیراز از سوی آب منطقه ای فارس قبل از تابستان سال ۹۵ انجام شد و در دهه فجر سال ۹۴ به بهره برداری رسید و این امر باعث شد که مردم مرودشت و قسمتی از شیراز بتوانند تابستان امسال را در وضعیت مناسب تری سپری کنند که امیدواریم با اتمام پروژه خط دوم مشکلات کمبود آب تا حدود قابل توجهی برطرف شود.
وی با بیان اینکه با وجود تنگناهای شدید مالی اجرای این طرح در بخش تونل، لوله گذاری و ساخت مخازن پیشرفت مطلوبی داشته است، گفت: حدود سه هزار و ۱۵۰ متر از تونل چهار هزار و ۴۰۰ متری حفاری شده و ۲۹ کیلومتر از لوله گذاری و حفاری های طرح نیز به انجام رسیده است.
مدیرعامل آب منطقه ای فارس ادامه داد: با احتساب این میزان از عملیات اجرایی، این طرح در حدود ۴۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد ضمن اینکه نزدیک به ۷۵ درصد ساخت مخازن نیز پایان یافته است.
دهقانی گفت: طرح یاد شده شامل ۷۷ کیلومتر خط انتقال با لوله های فولادی، مخزن تصفیه خانه به ظرفیت۲۰ هزار متر مکعب، تلمبه خانه به ظرفیت سه متر مکعب، تونل عبور خط لوله و جاده سرویس به طول چهار هزار و ۴۰۰ متر قطر نهایی تونل ۴ . ۸ متر است.
او افزود: ساخت ۲ مخزن ذخیره آب بتنی از سه مخزن طرح به ظرفیت هر کدام ۲۰ هزار متر مکعب در ۲ نقطه طرح اتمام یافته و عملیات اجرایی ساخت مخزن سوم آغاز شده است.
علی اکبری و مسعود رضایی، ۲ نماینده دیگر شهرستان شیراز در مجلس شورای اسلامی در این بازدید حضور داشتند.
سد درود زن در فاصله ۶۵ کیلومتری شمال شیراز در شهرستان مرودشت قرار دارد.

 

تساوی تیم فوتسال ارژن شیراز در هفته پنجم لیگ برتر فوتسال

تساوی تیم فوتسال ارژن شیراز در هفته پنجم لیگ برتر فوتسال

در هفته پنجم لیگ برتر فوتسال کشور تیم ارژن شیراز در مقابل میهمان خود به تساوی ۴ به ۴  دست یافت.

در این دیدار تیم ارژن شیرازبعد از ظهر دیروز(یکشنبه) میزبان شهروند ساری بود که در حالی که از میهمان خود با ۳ گل عقب افتاده بود در پایان بازی را با حساب ۴ به ۴ به پایان رساند.

تیم ارژن که تا پایان هفته پنجم در جایگاه دهم جدول چهارده تیمی قرار دار،در هفته ششم این رقابتها جمعه ۳۰ مهر ماه میزبان یاسین پیشرو قم است

دکتر شعبانی بهار: می خواهیم ۲۶ مهر هر سال روز ورزش رایگان باشد

 

دکتر شعبانی بهار: می خواهیم ۲۶ مهر هر سال روز ورزش رایگان باشد

معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان از رسانه های گروهی خواست که این وزارتخانه را در رسیدن به فرهنگ عمومی « ۲۶ مهرماه روز ورزش رایگان » یاری کنند.

دکتر غلامرضا شعبانی بهار، معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان و رئیس ستاد برگزاری هفته تربیت بدنی و ورزش  در نشستی خبری که به مناسبت آغاز این هفته برگزار شد، گفت: هفته تربیت بدنی و ورزش فرصت مغتنمی است که بتوانیم برای مطرح شدن مجدد مفهوم ورزش به صورت عمومی در سطح کشور کار کنیم که در این راستا برنامه های متعدد و متنوعی در سطح کشور تدارک دیده ایم.
وی ادامه داد: روز ۲۶ مهرماه در تقویم ملی به نام روز تربیت بدنی و ورزش نام گذاری شده که هر سال در این روز و هفته می توانیم زمینه های توسعه ورزش را به طور اخص در کشور مطرح کنیم و با کمک رسانه ها زمینه های ترغیب و تشویق مردم برای ورزش کردن را فراهم کنیم تا به اهداف ورزش همگانی که سلامتی و شادابی و تندرستی عمومی است برسیم.
دکتر شعبانی بهار تصریح کرد: اگر به مرحله ای برسیم که ورزش در کشور عمومی سازی شود و مردم به اثرات مثبت آن در زندگی پی ببرند می توانیم ادعا کنیم به سلامتی عمومی و نهادینه سازی شادی و نشاط و افزایش کیفیت زندگی افراد در جامعه که همان شاخص های توسعه یافتگی جوامع طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی است نزدیک شدیم.
وی ادامه داد: در سالهای اخیر به ۲ آمار قابل قبول در حوزه ورزش همگانی رسیده ایم. اولی رشد ۱۱ درصدی آمار ورزش همگانی در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۲ بود. این آمار از بخشهای مختلف و دستگاه های عضور شورای ورزش همگانی کشور از جمله آموزش و پرورش، شهرداری ها، دانشگاه ها، بسیج و دیگر ارگانه ها به دست آمده و بر اساس مشاهده است و افرادی که در منزل و یا خارج از این چهارچوب ها ورزش می کنند که تعدادشان هم زیاد است در این آمار در نظر گرفته نشده اند.
معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: آمار دیگری از مرکز آمار ملی ایران استخراج شده که بر اساس آن در سال های گذشته مردم به طور میانگین روزی ۱۲ دقیقه ورزش می کردند که این آمار در سال ۹۴ به ۱۶ دقیقه افزایش یافته است. در کلان جمعیت کل کشور این افزایش ۴ دقیقه ای رقم خوبی به شمار می رود هر چند که اعتقاد داریم باید بیشتر از این ها باشد.
وی بابیان این که شعار عمومی هفته تربیت بدنی امسال « سلامت، افتخار و معنویت در ورزش » است  گفت: این شعار ترکیبی از برنامه های حوزه همگانی و قهرمانی و مباحث مذهبی و معنوی و فرهنگی است. نمونه بارز این حرکت های فرهنگی و معنوی در روز بازی ایران و کره جنوبی رقم خورد که مردم ایران در این بازی نشان دادند همیشه به شعائر اسلامی و ارزشهای مذهبی احترام می گذارند و اکثر مسئولان و مراجع از این حرکت تقدیر کردند.
دکتر شعبانی بهار از برنامه پیاده روی کارکنان و مسئولان وزارت ورزش و جوانان با حضور دکتر گودرزی در صبح اولین روز هفته تربیت بدنی خبر داد و افزود: به تمام فضاهای ورزشی که زیر نظر وزارت ورزش و جوانان و ادارات کل استان ها هستند، ابلاغ کرده ایم که در روز ۲۶ مهر ماه استفاده عموم مردم از این فضا ها رایگان است. همچنین تا آخر این هفته نیز مردم می توانند از این فضا ها با تخفیف استفاده کنند.
وی ادامه داد:  با مکاتباتی که با شهرداری ها داشتیم اکثر شهرداری های استان ها به ما اعلام کردند که در روز ۲۶ مهر استفاده از همه فضاها برای عموم رایگان خواهد بود ضمن این که در طول هفته استفاده مردم از این فضا ها با تخفیف ۵۰ درصدی همراه است و در طول سال نیز ۲ سانس در هفته برای عموم رایگان خواهد بود.
معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان از رسانه های گروهی خواست که این وزارتخانه را در رسیدن به این فرهنگ عمومی که ۲۶ مهرماه در سراسر کشور به عنوان روز ورزش رایگان مطرح شود یاری کنند. او ادامه داد: از سال بعد به همه فضاها بخشنامه می کنیم که در این روز خدماتشان رایگان باشد.
وی با بیان این مطلب که برنامه های مختلفی در حوزه ستادی در هفته تربیت بدنی و ورزش داریم، از آماده بودن ورزشگاه نقش جهان اصفهان پس از انتظار ۲۰ ساله مردم خبر داد و افزود: این ورزشگاه قرار است با هماهنگی معاونت ریاست جمهوری و برگزاری یک بازی رسمی افتتاح شود.
دکتر شعبانی بهار همچنین از آماده افتتاح بودن زمین چمن ورزشگاه یادگار امام(ره) تبریز خبر داد و گفت: همچنین پروژه های دیگری نیز در سطح کشور در این هفته افتتاح خواهد شد.

وی از افتتاح جشنواره همگانی استعدادیابی در هفته تربیت بدنی و ورزش خبر داد و از آن به عنوان یکی از برنامه های علمی و کاربردی در هر دو حوزه قهرمانی و همگانی یاد کرد و افزود: این جشنواره با هماهنگی و همکاری معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای برگزار می شود که در فاز اول ۱۰ استان، در فاز دوم ۹ استان و در فاز سوم ۱۰ استان این جشنواره را برگزار خواهند کرد و افتتاح آن در هفته تربیت بدنی و ورزش در استان تهران رقم می خورد و اختتامیه آن هم در اسفند ماه ۹۵ برگزار خواهد شد.
رئیس ستاد برگزاری هفته تربیت بدنی و ورزش هدف از برگزاری این جشنواره را توسعه ورزش در سطح عمومی و همچنین استعدادیابی رشته های ورزشی بر اساس آمایش سرزمینی عنوان کرد و افزود: جرقه این جشنواره در بازی های المپیک ریو زده شد. وقتی در ریو از مسئولان و ورزشکاران هر رشته ای که قهرمان می شدند می پرسیدیم که علت موفقیتشان چیست، جواب می دادند ؛ برای این که ما در رشته ای به موفقیت برسیم آن رشته را در کشورمان همگانی کرده ایم و از آنجا طرح این جشنواره را با دکتر سجادی پی ریزی کردیم.
وی در ادامه به شعار علمی حوزه ورزش همگانی با نماد« ۱۳۴۵ » اشاره کرد و آن را این گونه توضیح داد: اگر هر ایرانی سه روز در هفته را ۴۵ دقیقه ورزش کند می توان بسیاری از آسیب های حرکتی را از جامعه دور کرد و سلامتی، نشاط و شادابی را که از اهداف ورزش همگانی است در جامعه محقق کرد.
معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان همچنین به مسابقات کارکنان دولت اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۴۸ دستگاه در این مسابقات شرکت کردند و امسال نیز این مسابقات از ۲۳ مهرماه در سه استان همدان، مازندران و قزوین در دو بخش مردان و زنان آغاز شده است.
وی با بیان این که ۱۲۵۰ نفر در مسابقات کارکنان دولت امسال شرکت کرده اند، گفت: این حوزه بزرگ در امر ورزش مغفول مانده و متولی ندارد. انتظارمان از رسانه ها این است که این حوزه را یاری کنند و همیشه از دستگاه های دیگر برنامه های آن را مطالبه کنند. در کشور ۳ میلیون نفر کارمند رسمی داریم که اگر به این حوزه توجه شود و هر کارمند بتواند ۳ نفر از خانواده خود را با ورزش پیوند دهد به بسیاری از اهدافمان در راستای رسیدن به شادابی و نشاط و سلامت عمومی دست پیدا خواهیم کرد.
دکتر شعبانی بهار در مورد مشارکت فدراسیون های ورزشی در برنامه های هفته تربیت بدنی گفت: ۲۷ فدراسیون ورزشی در این هفته برنامه هایی دارند که بودجه آن از محل ۳۰ درصد بودجه همگانی تامین خواهد شد. همچنین وزارت ورزش و جوانان برای برگزاری برنامه های این هفته حدود ۸۰۰ میلیون تومان پیشبینی کرده است که ۴۰۰ میلیون تومان آن در اختیار استان های کشور قرار گرفته است.

 

بازدید از کلاس درس روستای خانیک هدف حضور مدیر کل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در فراشبند فارس

بازدید از کلاس درس روستای خانیک هدف حضور مدیر کل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در فراشبند فارس

 

مدیر کل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش برای بازدید از کلاس درس مدرسه شهید مزارعی به روستای خانیک فراشبند سفر کرد.

 

مسعود شکوهی در بازدید از مدرسه شهید مزارعی در جمع معلم و دانش آموزان این آموزشگاه گفت: فعالیت های پرورشی در مدارس باید در قالب برنامه های نو، پویا ، زنده و نشاط برانگیز باشد تا بتواند لحظات با نشاطی را در مدارس ایجاد کند وبرنامه های امورتربیتی باید مطابق با سند تحول بنیادین باشد.

مدیر کل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد : برای ایجاد یک رویکرد درست تربیتی که با مشکلات جامعه ما سازگار باشد،باید رویکردهای دنیای امروز را بشناسیم وآنها را بومی سازی کنیم.

وی افزود: باید بر اساس سند تحول بنیادین ابتدا از گسترش مشکلات درآموزش و پرورش و به ویژه آسیب های اجتماعی جلوگیری کنیم و در سایه همدلی و صبر و بردباری مشکلات را برطرف کنیم تا بتوانیم کارها را به خوبی به آیندگان بسپاریم.

کلاس درس مدرسه ابتدایی شهید مزارعی روستای خانیک دارای ۱۶ دانش آموز است.

در این کلاس درس که نمونه ای از یک کلاس درس پویا است دانش آموزان ضمن یادگیری دروس به صورت کاملا مفهومی و کاربردی با مهارتهای پایه زندگی نیز آشنا می شوند،همچنین بخش اعظمی از فعالیت این کلاس توسط خود دانش آموزان اداره می شود.

معلم این کلاس درس سید محمد ظاهر علوی می باشد که در جشنواره تجارب برتر تربیتی کشور که تابستان سال جاری به میزبانی شیراز برگزار شد مقام اول را کسب کرد.

خاطر نشان میشود در این بازدید،معاون برنامه ریزی اداره کل امورتربیتی وزارت،رئیس و کارشناس اداره امورتربیتی فارس ،  رئیس آموزش و پرورش فراشبند و جمعی از مسئولان محلی نیز حضور داشتند و در پایان با اهداء هدایایی از معلم و دانش آموزان این آموزشگاه  تحلیل شد.

 

رهی معیری؛ ستاره پرفروغ آسمانِ غزل معاصر

رهی معیری؛ ستاره پرفروغ آسمانِ غزل معاصر

ایرنا- «محمدحسن بیوک معیری» معروف به رهی معیری یکی از ممتازترین غزلسرایان معاصر است. افزون بر غزل های زیبا و پراحساس، رهی آفریننده ماندگارترین تصنیف های پرشور و گوش نواز فارسی است.

 

رهی معیری در سال ۱۲۸۸ خورشیدی چشم به جهان گشود. آموزش های مقدماتی و آشنایی ابتدایی با هنر را نزد مادرش آموخت و همزمان با تحصیل، موسیقی و نقاشی را فرا گرفت. اراده محکم برای فراگیری هنر، او را در راه پیشرفت و شکوفایی استعدادهایش یاری کرد.
رهی معیری از دهه ۲۰ به انجمنِ ادبیِ حکیم نظامی پیوست و از اعضای سخت کوش و فعال آن انجمن شد. اشعار و ترانه های وی در بیشتر روزنامه ها و مجله های آن زمان منتشر می شد که همین مساله بر شهرت او افزود.
رهی افزون بر شاعری، در ساختن تصنیف نیز مهارت کامل داشت. از این رو وی اشعار بسیاری را برای ترانه ها و تصنیف ها سروده است؛ برای نمونه می توان از ترانه معروف «شد خزان» نام برد که «سید جواد بدیع زاده» آن را به زیبایی اجرا کرد.
این غزلسرای نامی در سال های دهه ۳۰ به آفرینش نظم، طنز و فکاهی پرداخت. او اشعار طنز و انتقادی خود را در زمینه های سیاسی و اجتماعی با نام های مستعار در روزنامه های «توفیق» و «باباشمل» به مناسبت ها و ضرورت های مختلف منتشر می کرد. مجموعه ای از اشعار رهی معیری با عنوان «سایه عمر» در سال ۱۳۴۵ به چاپ رسید.
رهی در سال ۱۳۴۶ به سرطان مبتلا شد و برای مداوا به لندن رفت، اما مداوا موثر واقع نشد و در ۲۴ آبان سال ۱۳۴۷ از دنیا رفت.

***سبک اشعار رهی معیری
زبان رهی ساده و بی تکلف است. او در میان قالب های شعری علاقه بسیاری به سرودن غزل داشت و از این رو غزل های زیبا و فاخری سرود. رهی معیری به شعرهای شاعران کلاسیک ایران همچون «سعدی»، «حافظ»، «مولوی» و «فخرالدین عراقی» علاقه بسیار داشت و از آن ها اثر پذیرفت.
در بحثِ سبک شعری، عوامل متعددی مانند دلایل اجتماعی، فرهنگی و مذهبی، سیاسی و اقتصادی سهیم اند و می توان گفت هر سبک شعری، ویژگی های خاص خود را دارد که با گذشت زمان رشد کرده، در میان شاعران آن سبک رواج پیدا می کند.  برخی از ویژگی های یک سبک شعری را می توان در سبک های شعری پیش از آن جستجو کرد.
سبک شعری رهی، تلفیقی از سبک عراقی و هندی است. یکی از شگردهای برجسته سبک هندی استفاده فراوان از ابزار «تمثیل» است؛ بدین گونه که اغلب شاعران سبک هندی برای بیان یک امر انتزاعیِ پیچیده یک مثال یا تشبیه محسوس می آورند که دریافت موضوع را برای خواننده بسیار آسان و دل انگیز می کند.
با توجه به اثرپذیری رهی از سبک هندی، وی از این امکان زبانی بسیار بهره برده است. از این رو نازک طبعی ها و مضمون تراشی های سبک هندی را با شیوایی، سادگی و شُکوهِ زبانِ سعدی در هم آمیخته است.(۱)

***ویژگی های شعری رهی
یکی از ویژگی های شعر رهی، دستورمندی و ساختار نثرگونه زبان او است. در شعر او اغلب اجزای کلام از نظر دستوری، سرجای خود می نشیند و به اصطلاح جمله ها دستورمند هستند. این ویژگی ها در بسیاری از آثار سعدی، به ویژه غزلیات وی بسیار نمایان است.(۲)
رهی ضمن این که از ساده ترین و متداول ترین واژگان فارسی در سروده های خود بهره برده، از به کار بردن واژه های گوش خراش، کم کاربرد، ناآشنا و واژگانی که به نوعی با فضای سخن او تناسب نداشته، پرهیز کرده است. در دیوان وی به ندرت به واژه ای بر می خوریم که از نظر بلاغت ادبی غیر فصیح یا به توضیحی نیازمند باشد.(۳)
عشق مضمونی است که رهی بیش از هر موضوعی آن را در شعرهایش مورد توجه قرار داده است. با این حال او به مضمون های دیگری همچون بی نیازی و وارستگی، گله مندی از روزگار، وطن پرستی، توصیف زیبایی ها و نکوداشت هنرمندان و اندیشمندان توجه کرده است.(۴)

***نقد و بررسی
«مهدی محبتی» کارشناس زبان و ادبیات فارسی بر این باور است که هر سبک زبان سه سطحِ زبانی، فکری و بلاغی (رسا و شیوا) را در برمی گیرد. وی درباره سبک و زبان شعری رهی معیری معتقد است که سطح زبانی رهی معیری بسیار قوی است چرا که این غزلسرا به راحتی با خواننده ارتباط برقرار می کند و مشکل های زبانی ندارد. اما رهی در سطحِ فکری شاعری با اندیشه های بسیار بالا نیست و خود او نیز ادعایی در این زمینه ندارد. وی همچون «محمدحسین شهریار»، شاعر عرصه عاطفه است و مسایل عاطفی را به عنوان یک عنصر اصلی در شعرهایش به کار می برد و در زمینه بهره بردن از سطح بلاغی، در جایگاه متوسطی قرار دارد.(۵)
بیشتر منتقدان بر این باورند که رهی در کنار توجه به زیبایی در سرودن شعر به اصول زبانی نیز تاکید داشته است. در همین زمینه «محمد حقوقی» شاعر و منتقد ادبی معاصر درباره کیفیت غزل های رهی می نویسد: رعایت تام شاعر از اصول و فنون و دقت تمام او در بیان مضمون، در میان غزل های امروز کمتر همانند دارند.(۶)
«غلامحسین یوسفی» ادیب و نویسنده معاصر نیز درباره ساختار زبان و شیوه بیان رهی می نویسد: مزیت بارز شعر رهی پاکیزگی الفاظ و حسن اسلوب و گرمی و طراوت زبان دلپذیر است.(۷)

*پی نوشت ها:
۱_ صیادکوه، اکبر، کمال آبادی، علی اکبر، «جایگاه رهی معیری در میان شاعران معاصر و تحلیل برخی از جنبه های هنری سخن او» نشریه ادب و زبان فارسی، دانشگاه شهید باهنر کرمان، شماره ۱۸، زمستان ۱۳۸۴، ص۵۸
۲_ همان، ص۳۹
۳_ همان، ص۴۲
۴_ مشهور، پروین دخت، «موضوع و مضمون در غزل رهی معیری»، پژوهشنامه ادب غنایی، دانشگاه سیستان و بلوچستان، سال نهم، شماره هفدهم، پاییز و زمستان۱۳۹۰،ص۲۱۱
۵_«رهی معیری؛ خالق تصنیف های حکمت آموز»، تارنمای خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، قابل دسترس به نشانی: http://www.irna.ir/fa/News/81839029
۶ -حقوقی، محمد، مروری بر تاریخ ادب و ادبیات امروز ایران، جلد دوم، سال ۱۳۷۷، ص۵۱۶
۷_ یوسفی، غلامحسین، چشمه روشن، نشر علمی، سال ۱۳۷۰، چاپ سوم، ص۵۱۱

 

بهترین زمان‌های نوشیدن آب

بهترین زمان‌های نوشیدن آب

افزایش کارایی مغز، رفع سردرد، بهبود خلق و خو، رفع چین و چروک پوست، کاهش وزن و تسکین درد مفاصل تنها بخشی از فواید نوشیدن آب است. زمان مناسب برای نوشیدن آب نکته حایز اهمیتی است و نقش مهمی در افزایش سلامتی دارد.

 –عملکرد تمام اعضای بدن به آب وابسته است. برخی از فواید نوشیدن آب و نقش آن در بدن عبارتند از:

۷۵ درصد مغز از آب تشکیل است.
آب دمای بدن را تنظیم می کند.
۸۳ درصد از حجم خون از آب تشکیل شده است.
مواد زائد بدن را حذف می کند.
۷۵ درصد از حجم عضلات از آب تشکیل شده است.
به جذب مواد مغذی در بدن کمک می کند
از تمام اعضای حیاتی بدن محافظت می کند.
به تبدیل غذا به انرژی کمک می کند.
اکسیژن را مرطوب می کند تا برای تنفس قابل استفاده شود.
به حمل مواد مغذی و آب به سلول ها کمک می کند.
عملکرد کلیه ها به آب وابسته است.

بهترین زمان برای نوشیدن آب
۱ -هنگام برخاستن از خواب
نوشیدن دو لیوان آب با دمای ولرم به محض برخاستن از خواب توصیه شده است. این کار به تنظیم دمای بدن و بهبود عملکرد اندام ها کمک می کند.

۲-نیم ساعت قبل از وعده های اصلی غذا
نوشیدن آب نیم ساعت قبل از غذا به گوارش مواد غذایی کمک می کند و از طرفی بخشی از حجم معده را اشغال و اشتها را کاهش می دهد.

۳-هنگام گرسنگی
ممکن است احساس گرسنگی کاذب باشد و نوشیدن یک لیون آب به پر شدن بخشی از معده کمک می کند.

۴-قبل از امتحان و فعالیت های دشوار ذهنی
آبرسانی به بدن و مغز سبب افزایش کارایی مغز شده و می تواند در بهبود عملکرد مغز موثر باشد.

۵-قبل از ورزش
به منظور تنظیم دمای بدن و آبرسانی به اندام ها، مصرف دو لیوان آب قبل از جلسات ورزش ضروری است.

۶-پس از ورزش
پس از ورزش به دلیل تعرق، نوشیدن آب ضروری است.

۷-زمانی که در معرض انواع میکروب قرار دارید
اماکن شلوغ مانند مترو و بیمارستان، فضاهایی است که بیشترین میزان میکروب، ویروس و میکروارگانیسم های بیماری زا را در خود جای داده است. آبرسانی به بدن مهمترین روش برای تقویت سیستم ایمنی برای حمله به عوامل بیماری زاست.

۸-هنگام ابتلا به بیماری
نوشیدن آب، میوه و انواع مایعات هنگام ابتلا به انواع بیماری ها ضروری است.

۹-هنگام خستگی
یکی از مهمترین راهکارهای مبارزه با خستگی، نوشیدن آب است.

۱۰-هنگام سردرد
کم آبی بدن یکی از مهمترین دلایل بروز سردرد است.

۱۱-قبل از رفتن به رختخواب
نوشیدن یک لیوان آب قبل از خواب احتمال حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد.

۱۲-قبل از استحمام
نوشیدن آب قبل از استحمام از افزایش فشار خون جلوگیری می کند.

 

روز «عصای سفید»؛ روز دل‌های بینا/ سهم نابینایان کشور از کتاب و نشر چقدر است؟

روز «عصای سفید»؛ روز دل‌های بینا/ سهم نابینایان کشور از کتاب و نشر چقدر است؟

روز جهانی نابینایان یا همان «عصای سفید» متعلق به کسانی است که با چشم دل به تماشای زندگی نشسته اند.

باشگاه خبرنگاران جوان- روز عصای سفید به نام کسانی است که روح پاک و بی آلایششان رهایی از قید و بندهای فریبنده دنیا را تجربه کرده و با گشودن چشم دل؛ نگاهشان را تنها  به ساحت قدسی صاحب نگاه معطوف کرده اند .

به راستی در میان دیدنی های دنیایی که مشغول به زندگی در آن هستیم؛ توجه به روشندلانی که با دل‌هایشان به تماشای زندگی نشسته اند و دنیا و آدم های آن را با افکار خود و آن طور که دوست دارند، ساخته و شکل می دهند؛ می‌تواند بسیار زیبا و دلچسب باشد. توجه به آن هایی که با دل می‌بینند ولی دل نمی‌بندند؛ زیرا بهتر از ما به این حقیقت رسیده اند که دیر یا زود باید گذاشت و گذشت!

ز دست دیده و دل هر دو فریاد / که هر چه دیده بیند دل کند یاد
بسازم خنجری نیشش ز فولاد / زنم بر دیده تا دل گردد آزاد

به بهانه روز جهانی نابینایان یا همان «عصای سفید» با دکتر روح الله ساعی مدرس دانشگاه و نایب رئیس «موسسه فرهنگی هنری نابینایان بصیر» پیرامون این روز و مسائل و مشکلات در حوزه کتاب و ادبیات برای این قشر از افراد جامعه به گفتگو نشستیم.

وی در خصوص این روز از تقویم و اقداماتی که در این زمینه باید انجام شود، گفت: روز جهانی «عصای سفید» همواره از سوی مسئولان  با بی توجهی همراه بوده تا جایی که صرفا با برگزاری مراسمی یکی دو ساعته از خود رفع تکلیف کرده و در ادامه با چند مصاحبه رسانه ای و مطبوعاتی این روز را گرامی داشته و تمام می کنند. در حالی که هدف از نامگذاری این روز برای نابینایان؛ قطعا با اهداف مهم‌تر و ارزشمندتری صورت گرفته است.

ساعی پیرامون مسائل و مشکلات نابینایان و کم بینایان در حوزه کتاب و ادبیات اظهار داشت: بحث در خصوص کتاب های این قشر از جامعه به دلیل تنوع مواد مطالعاتی از کتاب بریل گرفته تا گویا، دیجیتال یا الکترونیک، و همچنین کتاب های درشت نویسی شده و… بسیار گسترده بوده و آسیب‌های زیادی این قشر از جامعه را تهدید می کند. نکته دیگر در خصوص کتاب های این قشر از جامعه آن است که متاسفانه بسیاری از مطالب این کتاب‌ها تکراری و مشترک بوده تا جایی که یکی از معدود کتاب‌های خوب و مناسبی که در سال های اخیر نگاشته شده و می توانم از آن نام ببرم، کتاب «نابینایی و کودکان رویکرد افتراقی» ترجمه دکتر پرویز شریفی و محمدرضا شاهی است که منبع خوبی برای تدریس در دانشگاه به شمار می آید.

وی در ادامه تصریح کرد: از دیگر مشکلات و مسائل این حوزه، چاپ و نشر کتاب است که میزان عرضه از هر نوع آن برای این افراد بسیار کم و محدود است. تا جایی که طبق آمار ارائه شده از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار عنوان کتاب در طول سال به چاپ می رسد؛ سهم نابینایان و کم بینایان از این کتاب ها بسیار کم و ناچیز است و این مسئله برای نابینایان به ویژه آن دسته از عزیزانی که دوره تحصیلات تکمیلی در مقطع ارشد و دکتری را می گذرانند و نیاز به منابع و کتاب های جدید دارند، محدودیت بسیاری ایجاد کرده و یکی از مشکلات اساسی در این حوزه به شمار می آید.

وی افزود: از مسائل دیگر در این حوزه بحث هزینه بر بودن و عدم حمایت های لازم از سوی متولیان کتاب است که تاکنون از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی چاپ و نشر کتاب در کشور اقدام خاصی صورت نگرفته است و یکی از دلایل آن را می توان خلا قانونی در این زمینه دانست. به عنوان مثال حدود یک سال پیش هیات وزیران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به اقدامات و حمایت هایی در حوزه کتاب بریل و گویا موظف کرد اما در عمل تا به امروز هیچ اقدامی از سوی این وزارتخانه صورت نگرفته است.

نایب رئیس موسسه فرهنگی هنری نابینایان بصیر در ادامه گفت: متاسفانه ما در این راستا قانونی نداریم که ناشران را موظف کرده، در قبال هر کتابی که تولید می شود یک نسخه از آن را هم به صورت گویا و یا فایل تکست در اختیار مراکز نابینایان قرار دهند. البته به دلیل عدم وجود قانون کپی رایت در ایران ما حقوقی را برای ناشران و تلاش های آن ها قائل هستیم. از این رو دولت را موظف می‌دانیم که فایل‌ها را تهیه کرده و در قبال آن هزینه ای را به ناشران بپردازد تا بدین ترتیب آن‌ها هم مشتاق شده و کتاب‌های بیشتری را در اختیار این قشر از جامعه قرار دهند. کما اینکه با بررسی کشورهای پیشرفته‌ای چون اروپای غربی و آمریکا در می‌یابیم که ناشرین این جوامع طبق قوانین موظفند با تولید هر کتاب فایلی از آن را هم در اختیار مراکز نابینایان قرار دهند.

وی افزود: دلیل دیگر بیشتر جنبه اخلاقی داشته و آن اینکه اگر مسئولان کشور خود را در قبال مسائل آموزشی این جمعیت قابل توجه کشور متعهد و مکلف دانسته و احساس مسئولیت کنند، قطعا در این راستا اقدامات مهمی صورت خواهد گرفت. به ویژه آنکه ما در کشوری زندگی می‌کنیم که پرچمدار یکسری از اعتقادها و ارزش هاست و در مقابل دنیایی از استکبار به مبارزه پرداخته و باید به این نکته توجه کرد که وقتی مسئله تهاجم فرهنگی صورت می گیرد، دیگر تفاوتی میان بینا و نابینا قائل نخواهد شد. مثلا همین چند سال پیش بود که متوجه شدیم تعدادی از کتاب های بریل با پرداختن به برخی فرقه ها و مذاهب و با هدف تهدید دین اسلام و انحراف فکری بچه های نابینا وارد کشور شده بود.

ساعی در خصوص اقدامات صورت گرفته در این حوزه ابراز داشت: خوشبختانه در سال های اخیر نهاد کتابخانه های عمومی کشور بسیار خوب عمل کرده تا جایی که در حال حاضر حدود ۵۲ مرکز کتابخانه ای نابینایان در سطح کشور وجود دارد. همچنین اخیرا دو مرکز تولید کتاب بریل در شهرهای قم و تبریز توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور با هزینه های بسیاری راه‌اندازی شده است. در اینجا گفتن این نکته ضروری است که تولید کتاب وظیفه نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیست؛ اما به دلیل خلا موجود در این زمینه و مسائل و دغدغه های نابینایان به درخواست کتابداران نابینا از دبیر کل کتابخانه های عمومی کشور در حوزه تولید کتاب های بریل این اقدام صورت گرفته که اگرچه اقدام خوبی است اما کافی نیست.

این مدرس دانشگاه در رابطه با نشریات نابینایان کشور اظهار داشت: در این زمینه تنها ۵ نشریه به خط بریل اختصاص دارد. یکی از آن ها روزنامه «ایران سپید» است و از نشریات خوب این قشر به حساب می آید که در سطح خاورمیانه اولین روزنامه بریل است که در کشور به چاپ می رسد. همچنین از دیگر نشریات این حوزه می توان به ماهنامه های «علم و فرهنگ»، «بشری» و دو فصلنامه اشاره کرد. اما به طور کلی باید گفت این قشر از جامعه در حوزه نشریات هم با کمبودهایی مواجه است.

وی افزود: جمعیت نابینا و کم بینای کشور بر اساس آمار مسئولان بهزیستی جمعیت قابل توجهی است و نکته ای که گفتن آن را لازم می دانم، این است که در بحث نابینایی بیشتر افرادی در نظر گرفته می شوند که نابینا بوده و دیدی نداشته، یا دیدشان بسیار اندک و در حد تشخیص نور و رنگ های بسیار محدود است. اما دسته دیگری از افراد دارای اختلالات بینایی در کشور وجود داشته که کم بینا یا نیمه بینا محسوب می شوند و متاسفانه به نیازهای این دسته از معلولان به نسبت نابینایان کشور توجه کمتری صورت گرفته است. به عنوان مثال کتاب های مورد نیاز این افراد بسیار کم و محدود است و با مراجعه به بسیاری از کتابخانه ها متوجه می شویم که حتی یک عنوان کتاب درشت نویسی شده، در این کتابخانه ها برای این دسته از معلولان یافت نمی‌شود!

 

۷۵ سال امانتداری لسان الغیب/ کتابخانه‌ای به نام حافظ

۷۵ سال امانتداری لسان الغیب/ کتابخانه‌ای به نام حافظ

کتابخانه عمومی آرامگاه حافظ پس از گذشت بیش از ۷۵ سال، در زمره کتابخانه های تخصصی شیراز قرار دارد تا لسان الغیب روزانه میزبان پژوهشگران و حافظ پژوهان متعدد باشد.

مهر/ در ضلع شمالی آرامگاه حافظ فضایی قرار گرفته که محل رجوع بسیاری از پژوهشگران و محققان است. کتابخانه حافظیه با ده ها عنوان کتاب فضایی ایجاد کرده که در یک محیط ادبی ناب به تحقیق و پژوهش در منابع بپردازند.

کتابخانه عمومی حافظیه (معروف به مقبره قاسم خان والی شیراز) واقع در آرامگاه حافظ نخستین بار در سال ۱۳۲۹ با اهدای کتاب از سوی کتابخانه ملی به دستور اداره آموزش و پرورش شکل گرفت. با اهدای مجموعه کتب شخصی  کتابخانه رونق بیشتری گرفت به گونه ای که از سال ۱۳۷۵ به مرکز پژوهشی سعدی شناسی و حافظ شناسی تبدیل شد. اکنون بیش از ۱۷ هزار نسخه کتاب، موجودی کتابخانه است.

 

کتابخانه حافظیه با توجه به تاریخچه ای طولانی با انتقال کتبی از کتابخانه ملی و اهدای مجموعه های شخصی افراد اهل فضل و ادب شکل گرفته است.

کتابخانه عمومی حافظیه واقع در آرامگاه حافظ نخستین بار در سال ۱۳۲۹ با اهدای کتاب از سوی کتابخانه ملی به دستور اداره آموزش و پرورش شکل گرفت، کتابخانه‌ای در ضلع شمالی آرامگاه حافظ که سال ۱۳۱۶ خورشیدی همزمان با عملیات مرمت و نوسازی حافظیه احداث شد اما فعالیت خود را آغاز نکرد و به فاصله ۱۳ سال بعد فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.

کتابخانه عمومی حافظیه با زیربنای ۳۱۴ مترمربع و با کسب درجه هفت در شهر شیراز فعالیت می‌کند. ورودی این کتابخانه با در چوبی و شیشه‌های رنگارنگ مزین شده با چهار پله از جنس دیوارهای کاه‌گلی حیاط آرامگاه است. حجم گسترده‌ای از کتاب‌های کوچک و بزرگ در فضای داخلی کتابخانه‌ای که اگرچه مساحت زیادی ندارد، پذیرای علاقمندان به لسان الغیب و حافظ پژوهان است،

کتابخانه ای با جاذبه توریستی

در پیوند با این کتابخانه مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس ، تعداد اعضای این مجموعه را ۶۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: به دلیل جاذبه توریستی و مجاورت با آرامگاه حافظ این کتابخانه پذیرای محققان و اهالی شعر و ادب بسیاری است.

سعیده ابراهیمی که تاکید بسیاری بر تجهیز کتابخانه های تخصصی دارد، ابراز کرد: در این کتابخانه دست کم ۱۶ هزار و ۸۶۴ نسخه کتاب قرار دارد و به ۶۰۰ نفر از اعضای این کتابخانه خدمات ارائه می‌شود.

وی با بیان ‌این‌که روزانه حدود ۲۰۰ نفر به این کتابخانه مراجعه می‌کنند، بیان کرد: عده‌ای نیز نمی‌دانند اینجا کتابخانه است و فکر می‌کنند که کتابفروشی است اما کمی بعد متوجه می‌شوند که اشتباهی آمده‌اند، چون دقیقا یک کتابفروشی نیز در مجاورت کتابخانه حافظیه قرار دارد.

 

او از تعمیر و بهسازی این کتابخانه با اعتبار ۴۰۰ میلیون ریال نیز خبر داد و تصریح کرد: با این کار وضعیت این کتابخانه نیز با رشد تعداد اعضا و کتاب نیز همراه می شود.

کتابخانه حافظیه در داشتن نسخ بسیاری در حوزه ادبیات کلاسیک ایران با رویکرد حافظ و دیگر حوزه های ادبی این امکان را فراهم کرده که اهل اندیشه و فرهنگ در این کتابخانه با گوشه ها و زوایای ادبیات ایران آشنا شوند.

در عین حال مدیر کتابخانه های عمومی فارس امکانات این کتابخانه برای گردشگران خارجی را مورد اشاره قرار داد و گفت:

در کتابخانه حافظیه افزون بر نسخ انگلیسی آثاری به زبان های روسی، فرانسوی، اسپانیولی، ایتالیایی و عربی قرار دارد که می تواند کمک شایانی در شناخت حافظ به این گردشگران در پی داشته باشد.اعضای این کتابخانه اغلب از محیط آرام و بی‌دغدغه کتابخانه حافظیه برای مطالعه بهره می‌جویند. فعالیت این کتابخانه ساعت ۱۹ به پایان می‌رسد، در حالی که بسیاری مایلند تا ساعت ۲۱  در این مکان حضور داشته باشند.

با توجه به اینکه اکنون برخی کتابخانه‌ها سه شیفته  فعالیت می‌کنند، اگر شرایطی ایجاد شود که بتوان از فضای این کتابخانه برای زمان بیشتری استفاده کرد خواسته بسیاری از علاقمندان نسخ دیرین نیز فراهم می شود. زیرا، کتابخانه‌هایی که از منابع غنی و ارزشمند برخوردار باشند، باید زمان بیشتر و مناسب‌تری را در اختیار اعضا برای استفاده بهتر و مناسب‌تر قرار دهند.

کتابخانه عمومی حافظیه یکی از معدود مکان‌هایی است که به دلیل مجاورت با یکی از مکان‌های گردشگری و توریستی شهر شیراز دارای بازدیدکننده‌های «غیر عضو» است، گردشگرانی از کشورهای اروپایی و آسیایی که پس از بازدید از آرامگاه، سری هم به کتابخانه می‌زنند و خواستار منابع تخصصی و ارزشمند درباره شیراز می‌شوند.این کتابخانه با بهره‌مندی از دو بخش مخزن و مرجع، خدمات خود را به اعضای خود ارائه می‌دهد.

تشریح دلایل نبود بخش کودک در کتابخانه

مدیر کتابخانه های عمومی فارس در پاسخ به گلایه بعضی از اعضا درباره نبود بخش کودک در این کتابخانه، توضیح داد: این کتابخانه، مکانی ادبی است و کودکان زیادی به این مکان نمی‌آیند. در واقع، اغلب پژوهشگران و اعضای ما نیز افراد بزرگسالند که برای مطالعه، تحقیق و پژوهش به کتابخانه می‌آیند. از سویی ساختار بنای آرامگاه حافظ نیز این اجازه را نمی دهد که بخشی برای کودکان کتابدوست در این بنا گنجانده شود.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: در این میان، نیازی به ایجاد بخش کودک احساس نکرده‌ایم اما اگر برخی اعضا از این موضوع گلایه دارند، می‌توانیم درباره ظرفیت و امکان ایجاد این بخش تعامل و رایزنی داشته باشیم.

 

وی در پایان درباره افزایش ساعت کار این کتابخانه نیز، تاکید کرد: به دلیل محدودیت‌های بسیاری که وجود دارد، امکان افزایش ساعت کار کتابخانه فراهم نیست و ما می‌توانیم خدمات خود را در دو سالن مطالعه آقایان و بانوان و به صورت قفسه باز هر روز از ساعت ۸ تا ۱۹ (به غیر از جمعه‌ها) به اعضا ارائه دهیم.

شایان ذکر است در کتابخانه حافظیه بیش از ۱۰۰ نسخه کتاب حافظ  کپی، چاپ خطی و سنگی و تعدادی کتب قدیمی از گلستان و بوستان سعدی نگهداری می شود که مورد توجه محققین و گردشگران است. گرچه این نسخه های ارزشمند مورد صحافی قرار گرفته است ولی جایز است این منابع نایاب و ارزشمند، به صورت کارشناسانه مورد بررسی و آسیب زدایی قرار گیرد تا امکان دوام و ماندگاری  بیشتر آنها فراهم شود.

در کنار این امکانات، کتابخانه آرامگاه حافظ همواره از سوی دوستداران لسان الغیب برای اهدای نسخه ها و آثار هنری جای مناسبی است که هر از چندی هنرمندان و فرهیختگان آثاری در این زمینه به این مکان اهدا می کنند.

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاست‌های کلی انتخابات را ابلاغ کردند؛

شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی و اعمال نظارت دقیق بر آن

رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاست‌های کلی انتخابات را ابلاغ کردند؛

شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی و اعمال نظارت دقیق بر آن

 

 

سیاست‌های کلی انتخابات

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاستهای کلی «انتخابات» را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، ابلاغ کردند.
متن سیاستهای کلی انتخابات که به رؤسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شده، به این شرح است:

بسم‌ الله‌ الرحمن ‌الرحیم
سیاست‌های کلی انتخابات

۱ـ تعیین حوزه‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی بر مبنای جمعیت و مقتضیات اجتناب‌ناپذیر به‌گونه‌ای که حداکثر عدالت انتخاباتی و همچنین شناخت مردم از نامزدها فراهم گردد.

۲ـ برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت دو مرحله‌ای در صورت عدم کسب نصاب قانونی در مرحله اول.

۳ـ بهره‌مندی داوطلبان در تبلیغات انتخاباتی با تقسیم برابر متناسب با امکانات در هر انتخابات حسب مورد از صدا و سیما و فضای مجازی و دیگر رسانه‌ها و امکانات دولتی و عمومی کشور.

۴ـ تعیین حدود و نوع هزینه‌ها و منابع مجاز و غیرمجاز انتخاباتی، شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان و تشکل‌های سیاسی و اعلام به مراجع ذی‌صلاح و اعمال نظارت دقیق بر آن و تعیین شیوه و چگونگی برخورد با تخلفات مالی.

۵ـ ممنوعیت هرگونه تخریب، تهدید، تطمیع، فریب و وعده‌های خارج از اختیارات قانونی و هرگونه اقدام مغایر امنیت ملی نظیر تفرقه قومی و مذهبی در تبلیغات انتخاباتی.

۶ـ ممنوعیت استفاده از حمایت و امکانات بیگانگان اعم از مالی و تبلیغاتی توسط نامزدها و احزاب و برخورد به‌موقع دستگاه‌های ذی ربط.

۷ـ پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی و هرگونه اقدام مغایر قانون، منافع ملی، وحدت ملی و امنیت ملی و رسیدگی سریع و خارج از نوبت حسب مورد به آنها به‌ویژه جرایم امنیتی، مالی و تبلیغاتی و اقدامات تخریبی ضد داوطلبان.

۸ ـ ارتقاء سطح شناخت و آگاهی و آموزش‌های عمومی و ترویج هنجارهای انتخاباتی و نهادینه کردن آن در فرهنگ عمومی و تعیین قواعد و ضوابط رقابت سیاسی سالم به منظور افزایش مشارکت و حضور آگاهانه و با نشاط مردم و کمک به انتخاب اصلح.

۹ ـ تعیین چارچوب‌ها و قواعد لازم برای فعالیت قانونمند و مسؤولانه احزاب و تشکل‌های سیاسی و اشخاص حقیقی در عرصه انتخابات مبتنی بر اصول و مبانی نظام جمهوری اسلامی ایران به نحوی که رقابت‌های انتخاباتی منجر به افزایش مشارکت آگاهانه، اعتماد، ثبات و اقتدار نظام شود.

۱۰ـ ارتقاء شایسته‌گزینی ـ همراه با زمینه سازی مناسب ـ در انتخاب داوطلبان تراز شایسته جمهوری اسلامی ایران و دارای ویژگی‌هایی متناسب با جایگاه مربوط از طریق:

۱ـ۱۰ـ تعیین دقیق معیارها و شاخص‌ها و شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان در چارچوب قانون اساسی با تأکید بر کارآمدی علمی، جسمی و شایستگی متناسب با مسؤولیت‌های مربوط و تعهد به اسلام، انقلاب و نظام اسلامی و قانون اساسی به‌ویژه التزام به ولایت فقیه و سلامت اخلاقی ـ اقتصادی.

۲ـ۱۰ـ شناسایی اولیه توانایی و شایستگی داوطلبان در مرحله ثبت‌نام به شیوه‌های مناسب قانونی و متناسب با هر انتخابات.

۳ـ۱۰ـ بررسی دقیق و احراز شرایط لازم برای صلاحیت نامزدها با پیش‌بینی زمان کافی در چارچوب قانون هر انتخابات از طریق استعلام از مراجع ذی‌صلاح و پاسخگویی مسؤولانه و به موقع آنها.

۴ـ۱۰ـ اتخاذ ترتیبات لازم برای به حداقل رساندن ممنوعیت حضور داوطلبان شاغل.

۵ـ۱۰ـ تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان.

۱۱ـ نظارت شورای نگهبان بر فرایندها، ابعاد و مراحل انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری از جمله تأیید نهایی صلاحیت داوطلبان، رسیدگی به شکایات و تأیید یا ابطال انتخابات به منظور تأمین سلامت انتخابات، جلب مشارکت حداکثری و تأمین حقوق داوطلبان و رأی‌دهندگان با:

۱ـ۱۱ـ تعیین ساز و کارهای شفاف، زمان‌بندی شده و اطمینان‌بخش و فراهم کردن حضور داوطلبان یا نمایندگان آنها در تمام مراحل.

۲ـ۱۱ـ پاسخگویی مکتوب در خصوص دلایل ابطال انتخابات و رد صلاحیت داوطلبان در صورت درخواست آنان.

۱۲ـ بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در جهت حداکثرسازی شفافیت، سرعت و سلامت در اخذ و شمارش آراء و اعلام نتایج.

۱۳ـ تعیین ساز وکار لازم برای حسن اجرای وظایف نمایندگی، رعایت قسم‌نامه، جلوگیری از سوءاستفاده مالی، اقتصادی و اخلاقی و انجام اقدامات لازم در صورت زوال یا کشف فقدان شرایط نمایندگی مجلس در منتخبان.

۱۴ـ ثبات نسبی قوانین انتخابات در چارچوب سیاست‌های کلی و تغییر ندادن آن برای مدت معتنابه، مگر به ضرورت و با تصویب تغییرات با رأی حداقل دوسوم نمایندگان مجلس شورای اسلامی.

۱۵ـ پاسداری از آزادی و سلامت انتخابات و حق انتخاب آزادانه افراد و صیانت از آراء مردم به عنوان حق‌الناس در قانون‌گذاری، نظارت و اجراء و نیز رعایت کامل بی‌طرفی از سوی مجریان و ناظران و برخورد مؤثر با خاطیان.

۱۶ـ ممنوعیت ورود نیروهای مسلح، قوای سه‌گانه اعم از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های تابعه آنها، دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی، سازمان‌ها، نهادها و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی در دسته‌بندی‌های سیاسی و جناحی انتخاباتی و جانبداری از داوطلبان.

۱۷ـ اجرای انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری و شوراهای اسلامی شهر و روستا توسط وزارت کشور و زیرنظر هیأت اجرایی مرکزی انتخابات به ریاست وزیر کشور، که ترکیب این هیأت و وظایف آن و همچنین ترکیب و وظایف هیأت‌های اجرایی استانی و شهرستانی را قانون مشخص می‌کند.

۱۸ـ تنظیم تاریخ و همزمانی برگزاری انتخابات‌های عمومی به گونه‌ای که فاصله برگزاری آنها حدود دو سال باشد و مراحل و ساز وکار اجرایی آن تا حد امکان یکسان و متحد صورت پذیرد.