دسته‌بندی نشده » یادداشت ها
کد خبر : 956
دوشنبه - ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۶

دکتر شعبانی بهار: می خواهیم ۲۶ مهر هر سال روز ورزش رایگان باشد

 

دکتر شعبانی بهار: می خواهیم ۲۶ مهر هر سال روز ورزش رایگان باشد

معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان از رسانه های گروهی خواست که این وزارتخانه را در رسیدن به فرهنگ عمومی « ۲۶ مهرماه روز ورزش رایگان » یاری کنند.

دکتر غلامرضا شعبانی بهار، معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان و رئیس ستاد برگزاری هفته تربیت بدنی و ورزش  در نشستی خبری که به مناسبت آغاز این هفته برگزار شد، گفت: هفته تربیت بدنی و ورزش فرصت مغتنمی است که بتوانیم برای مطرح شدن مجدد مفهوم ورزش به صورت عمومی در سطح کشور کار کنیم که در این راستا برنامه های متعدد و متنوعی در سطح کشور تدارک دیده ایم.
وی ادامه داد: روز ۲۶ مهرماه در تقویم ملی به نام روز تربیت بدنی و ورزش نام گذاری شده که هر سال در این روز و هفته می توانیم زمینه های توسعه ورزش را به طور اخص در کشور مطرح کنیم و با کمک رسانه ها زمینه های ترغیب و تشویق مردم برای ورزش کردن را فراهم کنیم تا به اهداف ورزش همگانی که سلامتی و شادابی و تندرستی عمومی است برسیم.
دکتر شعبانی بهار تصریح کرد: اگر به مرحله ای برسیم که ورزش در کشور عمومی سازی شود و مردم به اثرات مثبت آن در زندگی پی ببرند می توانیم ادعا کنیم به سلامتی عمومی و نهادینه سازی شادی و نشاط و افزایش کیفیت زندگی افراد در جامعه که همان شاخص های توسعه یافتگی جوامع طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی است نزدیک شدیم.
وی ادامه داد: در سالهای اخیر به ۲ آمار قابل قبول در حوزه ورزش همگانی رسیده ایم. اولی رشد ۱۱ درصدی آمار ورزش همگانی در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۲ بود. این آمار از بخشهای مختلف و دستگاه های عضور شورای ورزش همگانی کشور از جمله آموزش و پرورش، شهرداری ها، دانشگاه ها، بسیج و دیگر ارگانه ها به دست آمده و بر اساس مشاهده است و افرادی که در منزل و یا خارج از این چهارچوب ها ورزش می کنند که تعدادشان هم زیاد است در این آمار در نظر گرفته نشده اند.
معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: آمار دیگری از مرکز آمار ملی ایران استخراج شده که بر اساس آن در سال های گذشته مردم به طور میانگین روزی ۱۲ دقیقه ورزش می کردند که این آمار در سال ۹۴ به ۱۶ دقیقه افزایش یافته است. در کلان جمعیت کل کشور این افزایش ۴ دقیقه ای رقم خوبی به شمار می رود هر چند که اعتقاد داریم باید بیشتر از این ها باشد.
وی بابیان این که شعار عمومی هفته تربیت بدنی امسال « سلامت، افتخار و معنویت در ورزش » است  گفت: این شعار ترکیبی از برنامه های حوزه همگانی و قهرمانی و مباحث مذهبی و معنوی و فرهنگی است. نمونه بارز این حرکت های فرهنگی و معنوی در روز بازی ایران و کره جنوبی رقم خورد که مردم ایران در این بازی نشان دادند همیشه به شعائر اسلامی و ارزشهای مذهبی احترام می گذارند و اکثر مسئولان و مراجع از این حرکت تقدیر کردند.
دکتر شعبانی بهار از برنامه پیاده روی کارکنان و مسئولان وزارت ورزش و جوانان با حضور دکتر گودرزی در صبح اولین روز هفته تربیت بدنی خبر داد و افزود: به تمام فضاهای ورزشی که زیر نظر وزارت ورزش و جوانان و ادارات کل استان ها هستند، ابلاغ کرده ایم که در روز ۲۶ مهر ماه استفاده عموم مردم از این فضا ها رایگان است. همچنین تا آخر این هفته نیز مردم می توانند از این فضا ها با تخفیف استفاده کنند.
وی ادامه داد:  با مکاتباتی که با شهرداری ها داشتیم اکثر شهرداری های استان ها به ما اعلام کردند که در روز ۲۶ مهر استفاده از همه فضاها برای عموم رایگان خواهد بود ضمن این که در طول هفته استفاده مردم از این فضا ها با تخفیف ۵۰ درصدی همراه است و در طول سال نیز ۲ سانس در هفته برای عموم رایگان خواهد بود.
معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان از رسانه های گروهی خواست که این وزارتخانه را در رسیدن به این فرهنگ عمومی که ۲۶ مهرماه در سراسر کشور به عنوان روز ورزش رایگان مطرح شود یاری کنند. او ادامه داد: از سال بعد به همه فضاها بخشنامه می کنیم که در این روز خدماتشان رایگان باشد.
وی با بیان این مطلب که برنامه های مختلفی در حوزه ستادی در هفته تربیت بدنی و ورزش داریم، از آماده بودن ورزشگاه نقش جهان اصفهان پس از انتظار ۲۰ ساله مردم خبر داد و افزود: این ورزشگاه قرار است با هماهنگی معاونت ریاست جمهوری و برگزاری یک بازی رسمی افتتاح شود.
دکتر شعبانی بهار همچنین از آماده افتتاح بودن زمین چمن ورزشگاه یادگار امام(ره) تبریز خبر داد و گفت: همچنین پروژه های دیگری نیز در سطح کشور در این هفته افتتاح خواهد شد.

وی از افتتاح جشنواره همگانی استعدادیابی در هفته تربیت بدنی و ورزش خبر داد و از آن به عنوان یکی از برنامه های علمی و کاربردی در هر دو حوزه قهرمانی و همگانی یاد کرد و افزود: این جشنواره با هماهنگی و همکاری معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای برگزار می شود که در فاز اول ۱۰ استان، در فاز دوم ۹ استان و در فاز سوم ۱۰ استان این جشنواره را برگزار خواهند کرد و افتتاح آن در هفته تربیت بدنی و ورزش در استان تهران رقم می خورد و اختتامیه آن هم در اسفند ماه ۹۵ برگزار خواهد شد.
رئیس ستاد برگزاری هفته تربیت بدنی و ورزش هدف از برگزاری این جشنواره را توسعه ورزش در سطح عمومی و همچنین استعدادیابی رشته های ورزشی بر اساس آمایش سرزمینی عنوان کرد و افزود: جرقه این جشنواره در بازی های المپیک ریو زده شد. وقتی در ریو از مسئولان و ورزشکاران هر رشته ای که قهرمان می شدند می پرسیدیم که علت موفقیتشان چیست، جواب می دادند ؛ برای این که ما در رشته ای به موفقیت برسیم آن رشته را در کشورمان همگانی کرده ایم و از آنجا طرح این جشنواره را با دکتر سجادی پی ریزی کردیم.
وی در ادامه به شعار علمی حوزه ورزش همگانی با نماد« ۱۳۴۵ » اشاره کرد و آن را این گونه توضیح داد: اگر هر ایرانی سه روز در هفته را ۴۵ دقیقه ورزش کند می توان بسیاری از آسیب های حرکتی را از جامعه دور کرد و سلامتی، نشاط و شادابی را که از اهداف ورزش همگانی است در جامعه محقق کرد.
معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان همچنین به مسابقات کارکنان دولت اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۴۸ دستگاه در این مسابقات شرکت کردند و امسال نیز این مسابقات از ۲۳ مهرماه در سه استان همدان، مازندران و قزوین در دو بخش مردان و زنان آغاز شده است.
وی با بیان این که ۱۲۵۰ نفر در مسابقات کارکنان دولت امسال شرکت کرده اند، گفت: این حوزه بزرگ در امر ورزش مغفول مانده و متولی ندارد. انتظارمان از رسانه ها این است که این حوزه را یاری کنند و همیشه از دستگاه های دیگر برنامه های آن را مطالبه کنند. در کشور ۳ میلیون نفر کارمند رسمی داریم که اگر به این حوزه توجه شود و هر کارمند بتواند ۳ نفر از خانواده خود را با ورزش پیوند دهد به بسیاری از اهدافمان در راستای رسیدن به شادابی و نشاط و سلامت عمومی دست پیدا خواهیم کرد.
دکتر شعبانی بهار در مورد مشارکت فدراسیون های ورزشی در برنامه های هفته تربیت بدنی گفت: ۲۷ فدراسیون ورزشی در این هفته برنامه هایی دارند که بودجه آن از محل ۳۰ درصد بودجه همگانی تامین خواهد شد. همچنین وزارت ورزش و جوانان برای برگزاری برنامه های این هفته حدود ۸۰۰ میلیون تومان پیشبینی کرده است که ۴۰۰ میلیون تومان آن در اختیار استان های کشور قرار گرفته است.